- Choroby u osób starszych
- 22 lutego 2023
Bezsenność u seniora – jak pomóc podopiecznemu?
Sen pełni ważną funkcję dla ludzkiego organizmu. Przede wszystkim pozwala komórkom na regenerację. Co więcej, sprawia, że dłużej są sprawne i odporne na procesy starzenia się. Co robić, kiedy bezsenność u seniora dokucza coraz częściej?
Przyczyny bezsenności u osób starszych
Trzeba się zastanowić przede wszystkim najczęściej powtarzającym się przyczynom bezsenności u seniorów. Mogą one mieć związek z chorobami, jeśli uciążliwy ból kręgosłupa nie pozwala znaleźć odpowiedniej pozycji i spokojnie zasnąć. Podobnie dzieje się przy problemach z oddawaniem moczu czy oddychaniu. Wtedy senior często się budzi, przez co cykl snu zostaje niestety zaburzony. Przerwanie takiego cyklu może wywołać konieczność zażycia leków. Leki mogą pogarszać jakość odpoczynku i pojawią się zaburzenia snu u osób w podeszłym wieku. Szczególnie przy dużej ilości spożywanych różnych medykamentów.
Na przyczyny bezsenności starczej opiekun osoby starszej ma mniejszy wpływ. Może wspierać podopiecznego poprzez zapewnienie mu odpowiednich warunków na co dzień. Do częstych przyczyn bezsenności u seniora należy zła higiena snu, brak aktywności fizycznej i niewłaściwa dieta. Do zaburzeń cyklu przyczyniają się także nieodpowiednie godziny spożywania posiłków albo przyjmowania płynów. Picie wody czy herbaty bezpośrednio przed snem wymusza częste wstawanie w nocy do toalety. Kolejną przyczyną wywołującą bezsenność u osób starszych jest charakter psychologiczny. Trudności w zasypianiu mogą wiązać się z lękami, stresem, a także depresją. Warto więc obserwować podopiecznego i zgłaszać jego bliskim wszelkie niepokojące objawy.
Jak leczyć bezsenność u osób starszych?
Dobrane do wieku posiłki i serwowane o stałych porach to dobry sposób na bezsenność u seniorów. Dobrze sprawdzą się również produkty bogate w tryptofan, czyli naturalny środek wspomagający sen. Takie środki występują w produktach mlecznych, chudym mięsie, rybach, nasionach roślin strączkowych, jajach, czy pestkach dyni.
Ruch, czy też świeże powietrze są niezbędne dla każdego organizmu, również tego schorowanego. Ograniczenia ruchowe wcale nie muszą oznaczać rezygnacji z aktywności. Jak wiadomo, ćwiczenia muszą być jednak dostosowane do możliwości podopiecznego. Od czasu do czasu wystarczy codzienny, trzydziestominutowy spacer. Może się zdarzyć, że aktywność seniora trzeba ograniczyć jedynie do czynności codziennych jak pielęgnacja czy obowiązki domowe. Najważniejsze jest, by nie rezygnować z nich całkowicie i zachęcać seniora do podejmowania wysiłku. Lekka gimnastyka w łóżku też jest formą ruchu i może pomóc na sen dla seniora.
Ścisłe przestrzeganie ustalonych godzin pozwoli organizmowi znaleźć swój rytm. Kiedy przyjdzie czas na odpoczynek, podopieczny będzie z czasem sam odczuwał zmęczenie w okolicach tej godziny. Harmonogram dnia powinien być ułożony zgodnie z potrzebami podopiecznego.