Ile zarabiają polscy blogerzy?

Ile zarabiają polscy blogerzy?

Zastanawialiście się kiedyś ile można zarobić w Polsce na prowadzeniu bloga? Niewielu polskich blogerów decyduje się mówić otwarcie o swoich zarobkach. Takie informacje znajdziemy na pewno na blogu Michała Szafrańskiego „Jak oszczędzać pieniądze”, którego autor zdecydował się nawet na regularne publikowanie finansowych rezultatów swojej działalności. Konkretne kwoty zarobione na reklamach czy sieciach afiliacyjnych znajdziemy także na blogu Krzysztofa Lisa „Zarabianie na blogach” oraz Agnieszki Skupieńskiej „Biznesowe Info”, który ostatnio zmienił nazwę na „To się opłaca”. W ramach cyklu “Monetyzacja blogów i portali internetowych” przeprowadzona została ankieta, która mówi nam sporo o zarobkach naszych rodzimych blogerów.

Jak zacząć zarabiać na blogu?
Według wyników ankiety trudno oczekiwać wyników finansowych od razu po założeniu bloga. Jednak 31,7 % badanych stwierdziło, że zaczęło zarabiać na blogu w mniej, niż rok od jego założenia, a to już optymistyczne dane. Aż 63,4 % ankietowanych przyznało, że samo wyszło z inicjatywą współpracy do reklamodawców lub konkretnych firm. I to wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Na pewno nie warto czekać w nieskończoność, aż ktoś się do nas sam zgłosi.

Formy zarabiania na blogu
Najbardziej popularną formą zarabiania na blogu są dla ankietowanych artykuły sponsorowane oraz reklamy np. AdSense. Do tych form zarabiania przyznaje się ponad 65 % blogerów. Artykuły sponsorowane są również oceniane, jako najskuteczniejsza forma zarobkowania. Korzystanie z sieci afiliacyjnych czy bardziej zaawansowanych form reklamy wymaga jednak pewnych umiejętności oraz posiadania określonej wiedzy.

Zarobki blogerów
Biorąc pod uwagę wyniki ankiety możemy wyróżnić trzy podstawowe grupy odpowiedzi na pytanie o zarobki. Pierwsza grupa, czyli około 23,5 % badanych zarabia na blogu od 100 do 500 zł miesięcznie. Trochę mniej, bo 21,3 % ankietowanych umieściło swoje zarobki w przedziale od 1 000 do 9 999 zł miesięcznie. 19,1 % badanych zarabia na blogu w granicach od 500 do 1 000 zł. Tylko 10 osób na 183 przyznało się do zarobków powyżej 10 000 zł.
Niektóre z form zarobkowania na blogu nie cieszą się jeszcze w Polsce zbyt dużą popularnością. Przykładem są sieci afiliacyjne czy programy partnerskie. Być może drzemie w nich potencjał, który dopiero należy odkryć.

Maciej

Specjalista SEO

Polecane artykuły

Plusy i minusy sieci afiliacyjnych

Plusy i minusy sieci afiliacyjnych

Dwa najważniejsze sposoby zarabiania na blogu lub portalu.

Dwa najważniejsze sposoby zarabiania na blogu lub portalu.

Reklamy w Google AdSense. Kilka wskazówek dla początkujących.

Reklamy w Google AdSense. Kilka wskazówek dla początkujących.

Baza mailingowa, która pozwoli Ci zarabiać.

Baza mailingowa, która pozwoli Ci zarabiać.

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *